druhy pomerančů

Druhy pomerančů

Pomeranče mají po celém světě více než 500 odrůd, na evropský trh se jich ovšem dostává pouze kolem dvaceti. V tomto článku naleznete přehled těch, se kterými je možné se v našem prostředí nejčastěji setkat.

Moro

Jedná se o pomerančovník s plody krvavé barvy, který vznikl na Sicílii z odrůdy Stanguilleo moscato. Koruna stromu je středně rozložitá a kmen také středně vzrostlý. Plody jsou středně velké, kulovitého tvaru a velmi šťavnatou dužinou s rudými pruhy v barvě červeného vína. Tato odrůda je vhodná i pro pěstování v bytovém prostředí.

 

Navelate

Tento pomerančovník vznikl ve Španělsku mutací odrůdy Washington a je pěstován již od roku 1957. Strom je částečně trnitý a výrazně vzrůstný. Dužina těchto plodů je velmi šťavnatá s tenkou slupkou.

 

Navelina

Plody této odrůdy jsou v průměru menší, než u předchozích odrůd, plody jsou poměrně tuhé a chuť není příliš výrazná. Dužina plodů je světle oranžová, sladká a zpravidla bezsemenná. I tato odrůda je velmi vhodná do našich podmínek pro domácí pěstování.

 

druhy pomerančů

Washington Navel

Odrůda Washington navel patří mezi jednu z nejvíce rozšířených po celém světě. Vznikla kolem roku 1800 v Brazílii jako mutace odrůdy Selecta. Strom dosahuje vysokého vzrůstu s kulatou korunou a je velmi citlivý na horko a sucho. Plody jsou dobře loupatelné, kulovité s tmavě oranžovou dužinou. V našem prostředí dozrává na přelomu roku, po sedmi až deseti měsících.

 

Lane’s Late

Pomerančovník této odrůdy pochází z Austrálie a má velmi bohaté otrnění. Plody se vyznačují zlatavě oranžovou barvou a výrazně sladkou chutí.

 

Skagg’s Bonanza

Dužina plodů této odrůdy je velmi šťavnatá s výborným poměrem kyselin a cukrů. Jedná se o jednu z nejranějších pomerančovníků, rovněž velmi vhodnou pro pěstování v bytě.  Plody jsou zrnité s žlutooranžovou barvou.

 

Tip: Přečtěte si naše rady, jak pěstovat pomeranče. Dozvíte se, do jakého květináče je vložit, jaké hnojivo a zálivku použít i jak přesazovat. 

 

Variegata

Tato středozemní forma pomerančovníku je spíše považována za okrasnou, pro její menší plody a výrazné listy. Vyžaduje lepší světelné podmínky, než jiné odrůdy.

 

Tarocco

Poměrně mladá odrůda krvavého italského pomerančovníku. Plody jsou střední odrůdy s minimálním množstvím semen, často zcela bez nich. Barva plodů se vyznačuje svojí jasnou karmínovou barvou. Dužina je často tuhá, zpravidla tmavě pigmentovaná. Chuť je velmi sladká a výrazná.

 

druhy pomerančů

Sanguinello

Jedná se o krvavý pomerančovník původem ze Sicílie. Podlouhlé a středně velké plody dozrávají vždy začátkem nového roku. Dužina plodů je velmi aromatická, chutná a bohatá na šťávu jemně nakyslé chuti.

 

Valencia

Tento Kalifornský pomerančovník je velmi přizpůsobivý a pro své vynikající vlastnosti patří k nejrozšířenějším a nejoblíbenějším odrůdám. Poměr cukrů a kyselin v plodech je velmi příznivý a intenzivně aromatický. Dužina je mimořádně šťavnatá, ovšem membrány jsou velmi tuhé, z toho důvodu se plody hodí spíše na výrobu džusů, pro které jsou také hojně užívány.

Tip: Nezapomeňte si přečíst i o historii pomerančů.