Odšťavňovače a lisy

Čerstvá ovocná a zeleninová šťáva patří ke zdravému životnímu stylu a díky jejímu domácímu zpracování získáte obrovskou výhodu. Budete totiž přesně vědět, co pijete. Jak ale vybrat ten správný lis, či odšťavňovač?

lis gorenje

Pití ovocných a zeleninových šťáv není žádnou novinkou. K pročištění organismu se tyto nápoje používají již od 19. století. Obsahují nejen vitaminy (zejména A, C a vitaminy skupiny B), minerály (obzvláště hořčík, vápník, draslík) a enzymy, ale i spoustu dalších biologicky aktivních látek a vlákniny, které pomáhají čistit a detoxikovat organismus, dodají nám energii i vitalitu a zároveň podpoří trávení. I zde ovšem platí, že u všeho je třeba najít správnou míru, pitím ovocných a zeleninových šťáv se dlouhodobě nedá nahrazovat pevná strava.

lis gorenje

Lis, nebo odšťavňovač?

Klasický odšťavňovač používá pro vymačkání nejčastěji vysoké otáčky síta, které má zdrsněné dno, připomínající povrch rašple. Tyto odšťavovače rychle produkují šťávu, která je vhodná ihned ke konzumaci a nemusí se ředit. nevýhodou je, že velká část šťávy zůstává ve zbytcích ovoce a zeleniny, kterou odšťavňovač nedokáže účinně zpracovat.

Tip: Chcete praktický a spolehlivý přístroj, který bude zároveň ozdobou vaší kuchyně? Pořiďte si designové odšťavňovače.

Lis na ovoce a zeleninu je vhodný pro ty, kteří myslí zpracování produktů opravdu vážně. Hlavní výhodou lisů je vyšší efektivnost oproti odšťavňovačům. Další velkou výhodou je velké množství dužiny ve výsledném produktu, který je díky ní výrazně hustší. Ovšem pořizovací cena bývá často vyšší.

lis gorenje

Druhy odšťavňovačů

Na trhu existuje několik tipů odšťavňovačů. Jaký je mezi nimi rozdíl a který vybrat?

  • Odstředivé odšťavňovače

Díky vysokým otáčkám zpracují velké množství ovoce a zeleniny. Jsou tak vhodné hlavně pro odšťavňování nenáročných plodin jako je mrkev, jablka nebo třeba červená řepa. Výhodou je i poměrně jednoduché čištění.

  • Ruční odšťavňovače

U ručních strojků musíte točit kličkou, aby vytékala šťáva. Jejich použití je ideální především pro menší množství surovin. Vhodné jsou především pro zpracování bobulovin, listové zeleniny a bylinek.

  • Šnekové odšťavňovače

Patří mezi univerzální přístroje, které si dokáží poradit s prakticky každým druhem ovoce a zeleniny. Pracují v nízkých otáčkách a mají vyšší výtěžnost šťávy.

  • Dvouhřídelové odšťavňovače

Dalším typem jsou dvouhřídelové odšťavňovače, kdy se hřídele otáčí proti sobě a tím se pomalu lisuje šťáva. Jsou vhodné převážně pro listovou zeleninu, běžné ovoce a kořenovou zeleninu, složitěji s nimi odšťavníte měkké ovoce. Mezi nevýhody patří vyšší pořizovací cena a složitější čištění.